Štatistiky sú neúprosné. Až 47 % používateľov očakáva, že webstránka sa načíta najneskôr do 2 sekúnd. No čo je ešte horšie, 40 % návštevníkov opustí web, pokiaľ načítanie trvá dlhšie ako 3 sekundy. Čo z toho vyplýva?
Optimalizácia rýchlosti webu je skutočne podstatná a pokiaľ chcete so svojím online projektom uspieť, mali by ste jej venovať patričnú pozornosť!
Dôvody, prečo sa vaša stránka načíta pomaly, môžu byť zakorenené v rôznych prvkoch webu. Na rýchlosť má vplyv predovšetkým kód a jeho štruktúra.
Ak nechcete zbytočne prichádzať o zákazníkov a pozíciu vo vyhľadávačoch, optimalizácia rýchlosti webu by mala byť vašou prioritou.
My vám prinášame stručný prehľad najčastejších spôsobov, ako optimalizovať rýchlosť načítania vašich stránok. Ak sa v daných oblastiach nevyznáte, úpravy radšej nechajte na profesionálov.
1. Minimalizujte HTTP požiadavky
Výskumy ukazujú, že až 80 % času načítania stránky sa spotrebuje na sťahovanie jednotlivých elementov (obrázkov, grafických prvkov, textu, videí…).
Na stiahnutie každého takéhoto prvku sa vytvorí samostatná HTTP požiadavka, ktorú musí vaša stránka vybaviť a daný element správne zobraziť. Neraz sa však stáva, že HTTP požiadavky vznikajú aj na veci, ktoré sú úplne zbytočné a v dôsledku toho sa predlžuje čas načítania. Analýzou jednotlivých HTTP požiadaviek dokážete odhaliť takýchto „zlodejov času“ a odstrániť ich, aby sa stránky načítali rýchlejšie.
2. Optimalizujte súbory
Súbory HTML, CSS a Javascript sú základnou kostrou každého online projektu. Optimalizácia týchto súborov je kľúčová najmä v prípade veľkých webov s množstvom kódu. Veľa malých súborov predlžuje časy načítania, keďže vzniká veľa HTTP požiadaviek. Správnym usporiadaním jednotlivých častí kódu do prehľadných súborov a elimináciou nadbytočných kúskov programu je možné citeľne zrýchliť stránky.
3. Využite asynchrónne načítavanie skriptov
Súbory CSS a Javascript sa môžu načítavať buď synchrónne, alebo asynchrónne. Pri prvom menovanom spôsobe je na stránku vyvíjaná väčšia záťaž, keďže naraz sa musí načítať veľa funkcií a grafických prvkov. V dôsledku toho môže byť rýchlosť načítania nižšia. Naopak, pri asynchrónnom načítaní sa jednotlivé skripty CSS a Javascript prebúdzajú k životu postupne, nezávisle od seba. Stránka sa tak dokáže načítať rýchlejšie.
4. Kúpte si kvalitný hosting
Azda najčastejšou odpoveďou na otázku, ako správne optimalizovať rýchlosť načítania webu, je hosting u overeného poskytovateľa. Integrácie super-moderných prvkov do vašich stránok vám budú zbytočné, ak budú bežať na pomalom hostingu. Pred tým, ako si u niektorého poskytovateľa objednáte hosting, pozrite si štatistiky rýchlosti. Investícia do kvality sa vypláca. Získate tak nielen rýchlosť, ale aj bezpečnosť.
5. Zmenšujte
Optimalizácia veľkosti je dôležitá nielen v prípade samotného kódu, ale aj všetkých grafických prvkov a funkcií, ktoré na vašom webe bežia. V dnešnej dobe je dostupné veľké množstvo nástrojov, ktoré dokážu efektívne zmenšiť obrázky či grafiku bez toho, aby bola viditeľne znížená kvalita.
Pred tým, ako čokoľvek nahráte na web, porozmýšľajte, či by sa nejako nedala zmenšiť veľkosť daného prvku. Dokážete tak ušetriť cenné milisekundy načítania webu.
6. Pozor na videá
Optimalizácia rýchlosti webu sa nezaobíde bez toho, aby ste venovali pozornosť videám. Pokiaľ chcete mať na stránke audiovizuálny obsah, najhorším riešením je nahrať ho priamo na web.
Nielenže tak rýchlo zaplníte dostupný priestor na hostingu, naviac výrazne spomalíte načítanie stránok. Najvýhodnejšou možnosťou je nahrať videá na YouTube alebo podobnú platformu a následne ich prostredníctvom kódu vložiť na váš web.
7. Odstráňte nepotrebné pluginy
Pluginy, ktoré nepoužívate, deaktivujte a vymažte. Ak na nich zabudnete, je veľmi pravdepodobné, že budú úplne zbytočne spomaľovať načítavanie jednotlivých stránok. Tiež dbajte na pravidelnú aktualizáciu pluginov, ktoré aktívne používate.
8. Pravidelne testujte
Optimalizácia rýchlosti načítania webu nie je jednorazová záležitosť. Ak chcete dlhodobo dosahovať perfektné výsledky, mali by ste jej venovať pozornosť pravidelne.
Otestovanie rýchlosti vám zaberie len niekoľko minút, no dokáže vám rýchlo ukázať potenciálne „slabé miesta“, ktoré priebežne vznikajú. Vy ich následne môžete rýchlo opraviť, čím zabezpečíte bezproblémové fungovanie a bleskurýchle načítavanie vášho webu.